Varsayılan

Multimetre ile Kablolar Nasıl Test Edilir?

Sadık Alp
31 Mart 2020
Multimetre ile Kablolar Nasıl Test Edilir?

Multimetre ile Kablolar Nasıl Test Edilir?

Kablosuz şarj ve kablosuz elektrik geliştirilen bir teknoloji olsa da, çoğumuz hala elektronik cihazlarımızı çalıştırmak ve şarj etmek için kablolara güveniyoruz. Bazen, bu kablolardan biri kopmuş yada çalışmıyor olabilir. Anında değiştirmek yerine, kabloları bir multimetre ile test etmek daha iyidir. Elektriği anlayan biri olarak, bu hatalı kabloları süreklilik için kontrol etmeniz beklenir.

Elektrik kablolarını Multimetre ile test etmek kolaydır. Temel fikir, süreklilik testini destekleyen bir Multimetre kullanarak bir telin iki ucu arasındaki sürekliliği kontrol etmektir. Çoğu modelde, ölçüm cihazının başarılı süreklilikte bip sesi çıkardığı bu özellik vardır. Aşağıda, kabloları test etmek için bir multimetrenin nasıl kullanılacağına ilişkin adım adım bir süreç verilmektedir. Ayrıca sonunda ipuçlarını ve püf noktalarını kontrol edin.

Ek Başlıklar:

Bir Kabloyu Test Etmek için Multimetre Nasıl Kullanılır?

Yukarıda belirtildiği gibi, kabloları test ederken, temel fikir, içinden süreklilik sağlamaktır. Bu, akımın herhangi bir engel veya kopma olmadan bir telin uçtan ucuna geçip geçemeyeceğini doğrulamak içindir. Teknik dilde bir kopma, iletken boyunca akımın akışını engelleyecek tam direnç anlamına gelir (test edilen kablo). İşlem aşağıda basitleştirilmiştir. İdeal olarak, bir kablo düzgün çalışıyorsa, süreklilik testini karşılamalı ve multimetrenizde (destekleniyorsa) bir ses tetiklemelidir. Bu amaçla dijital bir multimetre kullandık.

Kabloları Test Etmek için Dijital Multimetre Kullanma Adımları:

Aşağıda, multimetre kullanarak kabloları test etme adımları verilmiştir:

 • Test edilecek kablo veya kabloyu ayırın

How to Use a Multimeter to Test Wires

 • Dijital multimetreyi AÇIN ve işlevi süreklilik kontrolüne ayarlamak için kadranı / seçeneği kullanın. Bu genellikle kadranın sağ alt tarafındadır, bir ses sembolü ve / veya bir diyot sembolü kullanılarak etiketlenir.

How to test electrical wires with multimeter

 • Henüz yapılmadıysa, test problarını yukarıdaki resimde gösterildiği gibi ortak toprağa ve voltaja bağlayın.
 • Bir test probunu kablonun bir ucuna, diğerini karşı ucuna yerleştirin.
 • Hangi probun (pozitif / negatif) yerleştirildiği önemli değildir.
 • Ölçüm cihazı bir ton verirse ve / veya ekranda sıfır veya sıfıra yakın değer görürseniz, test ettiğiniz tel yeterince iyidir. Ekranda 65 ohm okunduğuna dikkat edin. Çünkü insan vücudu ile temastan kaynaklanan dirençtir. (parmaklar proba ve tele dokunuyor)

How to test electrical wires with multimeter

 • Değilse, tel arızalıdır ve bir elektrik devresinde kullanılmaya uygun değildir.
 • Bir sistemin parçası olan bir kabloyu test ederken, telin sistemle sürekliliğini de kontrol edebilirsiniz.
 • Böyle bir senaryoda, bir test probu telin bir ucuna bağlanabilir ve diğeri sistem kaplamasına (genellikle metalik) yerleştirilebilir.
 • Bir süreklilik varsa, tüm kabloları hızlı bir şekilde kontrol etmeli ve onarmalısınız.
 • Gözetimsiz bırakılırsa, bu tehlikeli ve hayatı tehdit edici olabilir.

Yukarıdaki örnek bir ev ortamında gerçekleştirildiğinden, test cihazı endüstriyel sınıf bir eldiven gibi yeterli güvenlik önlemleri almamaktadır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki güvenlik ipuçlarını okuyun.

Voltmetre veya Analog Multimetre Kullanımı:

Analog bir multimetre veya analog çıkışlı bir voltmetre kullanıyorsanız, ölçüm cihazını direnci kontrol edecek şekilde ayarlayabilir ve sonra yukarıdaki işlemi takip edebilirsiniz. Sıfıra yakın direnç değeri, telin düzgün çalışacağı anlamına gelir. Elektrikçilerin dijital multimetreleri tercih etmelerinin iyi bir nedeni, başarılı süreklilik konusunda bir ses çıkarmalarıdır. Bu, ekrana bakmalarını gerektirmez ve bu nedenle daha hızlı çalışabilir.

Kabloları Güç için Test Etme:

Bir kablonun akım iletip iletmediğini kontrol etmeniz gerekirse, bunu multimetre üzerinde akım / gerilim işlevini ayarlayarak yapabilirsiniz. Kabloları bir devreye bağlı olduklarında test etmek, özellikle yüksek enerjili bir ortamda tavsiye edilmez. Ayrıca multimetre hasarına da yol açabilir.

Diğer Senaryolar:

 • Araba kablolarını test ediyorsanız, daima kontağı KAPALI konuma getirin. Araba kablolarında genellikle akü olabileceğinden, test sırasında her zaman el eldivenleri kullanın. Araba kablolama testi için ağır hizmet tipi multimetreler kullanmanız önerilir.
 • Ev kablolarının test edilmesi de benzerdir. Başlamadan önce şebekeyi KAPATIN ve birer birer gidip başlangıç noktasından sonuna kadar sürekliliği kontrol edin. Daha uzun kablolar gerekebilir.

Faydalı İpuçları ve Püf Noktaları:

 • Gücü ölçmek istemiyorsanız veya yeterli önlem almadıkça kabloları asla devreye bağlı durumdayken kontrol etmeyiniz.
 • Test sırasında her zaman yalıtımlı el eldivenleri kullanın.
 • Hatalı bir kablo olması durumunda, elektrik bandı kullanarak manuel olarak bağlamak yerine, her zaman bir kablo konektörü veya somunu kullanın Kablo, ısı üreten bir sistemin parçasıysa, seramik bir kablo somunu kullanılmalıdır.

Sonuç:

Bu kılavuzun, kabloların multimetre ile nasıl test edeceğinizi anlamanıza yardımcı olduğunu umuyoruz. Önce güvenliği koymayı unutmayın. Herhangi bir şüpheniz varsa, yorumlarda bize bildirin.


Benzer Yazılar