Varsayılan

Multimetre ile Direnç Nasıl Ölçülür?

Sadık Alp
7 Nisan 2020
Multimetre ile Direnç Nasıl Ölçülür?

Multimetre ile Direnç Nasıl Ölçülür?

Bir elektrikçi için, direnci ölçmek en yaygın görevlerden biridir. Ve temellerin bilinmesi çok önemli olacaktır. Bu nedenle, bir multimetre ile direncin nasıl ölçüleceğine dair bu kullanışlı kılavuzu oluşturduk. İşlem, akım veya voltajı ölçmek kadar basittir; burada, bir probdaki, bir bileşendeki veya herhangi bir çalışan sistemdeki sorunu gidermek için test problarını nasıl kullanacağımızın cevabını bulacağız.


İpucu, aralık anahtarını seçmek ve doğru bir okuma için ondalıkları ayarlamaktır.

Multimetrenin farklı miktarları nasıl ölçtüğünün temellerini zaten bildiğinizi varsayarsak, doğrudan işe başlayacağız.

Daha fazla multimetre kullanıcı kılavuzu için aşağıdaki makaleleri okuyun:

Multimetre ile Direnç Nasıl Ölçülür?

Aşağıda, dijital bir multimetre kullanarak direnci ölçmek için adım adım bir süreç yer almaktadır. Bu kılavuz da, direnci ölçmek için (farklı değerlerde) dirençler ve basit bir devre kullanacağız.

Adım 1:

Bir multimetre, farklı değerlerde birkaç direnç ve bir devre kartı üzerinde basit bir devre alın. Devreyi atlamayı seçebilirsiniz, çünkü yalnızca temsil amaçlıdır.

how to measure resistance with a multimeter

Adım 2:

Multimetrede direnç fonksiyonunu seçmek için kadranı kullanın. Direncin değerine bağlı olarak, test sırasında aralığı değiştirebilirsiniz. Seçilen aralık 2000 ohm'dur.
how to check resistance with multimeter
Multimetrenin direnç fonksiyonunu seçin
Adım 3:

Probları direncin terminaline bağlayın ve ekranda görüntülenen değeri okuyun.

Aşağıda her bir direnç için değerler gösterilmiştir (resimde gösterildiği gibi)

Direnç 1

Değer 2.21k ohm'dur.

Aralık anahtarının 20k ohm'u gösterdiğini ve okunan değerin 2.21 olduğunu unutmayın, bu da bize son direnç değerini 2.21k ohm olarak verir.

how does a multimeter measure resistance

Direnç 2

Değer 23 ohm'dur. Bu durumda, aralık anahtarı 200 ohm'u gösterir ve okunan değer 23.1'dir, bu da direncin yaklaşık 23 ohm olduğunu gösterir.

Aralık anahtarı 200k ohm ve okuma aynı olsaydı, direnç 23k ohm olurdu (bu büyük bir değerdir).

how to measure resistance using multimeter

Direnç 3

Değer 671 ohm'dur. Aralık anahtarı 2000 ohm'dur ve değer 671'dir ve bize 671 ohm olarak ölçüm verir.

how to check ohms with a multimeter

Burada dikkat edilmesi gereken önemli olan durum, direnç değerinin direncin boyutuna göre artmamasıdır. Direnç 1, direnç 3'ten daha büyük olmasına rağmen, en yüksek direnç değerine (2.21k ohm) sahiptir.

Adım 4:

Devredeki direnci test etmek için bir multimetre de kullanabilirsiniz.

Bu, direncin canlı bir devrede nasıl çalıştığını görme konusunda ilk elden bir deneyim sunar.

Genel amaçlı beyaz LED'i bir güç kaynağına bağlayan basit bir devrenin aşağıda gösterilen görüntüsünü izleyin. Devreye bir direnç taktığımıza dikkat edin.

how to measure resistance in a circuit using a multimeter

Adım 5:

Multimetre problarını kullanın ve onları devredeki direncin her iki tarafına doğrultun.

Ekrandaki direnci kontrol edin ve sadece direnci ölçtüğümüzde elde ettiğimiz önceki okuma ile karşılaştırın. Dirençteki düşüş (671 ohm'dan ihmal edilebilir bir değere), direncin devrede hareket ettiğini gösterir.

Multimetre kullanarak direncin ölçülmesinin en kolay süreç olduğuna inanıyoruz, çünkü polarite veya hakkında endişe duymuyorsunuz. gelen akım (devre olmadığı sürece).

Bakınız: Hızlı ve Güvenilir Ölçümler İçin Multimetreler.

Direnci Ölçmek için Renk Kodu Tekniğini Kullanma:

Süreci ilginç hale getirmek istiyorsanız, ölçümlerinizi renk kodlama sisteminden türettiğiniz bir ölçümle de karşılaştırabilirsiniz. Dirençler, teknisyenlerin ve elektrikçilerin değerlerini bir multimetre kullanmadan hesaplamasına yardımcı olmak için evrensel olarak belirli gövde kodlarıyla (gövdede) etiketlenir. Bu, insan hatası olasılığı nedeniyle en doğru yöntem olmasa da, süreci daha iyi anlamak için okumalarınızı karşılaştırmanızı öneririz.

Renk kodları için tıklayınız.

Bir Devrede Sorun Giderme:

Bir elektrikçi bir devrede veya sistemde sorun gidermeye çalışırken, genellikle içindeki direnci kontrol eder. Çünkü bir devrenin direnci bir yüke bağlandığında sistematik olarak değişir (yukarıdaki örnekte gözlemlediğimiz gibi). Güç kaynağı aktıktan sonra, bir devreyi kontrol etmek için ilk şey direncini test etmektir. Nereyi kontrol edeceğiniz, deneyiminize bağlı olacak bir şeydir.

Sonuç:

Bir multimetre ile direncin nasıl kontrol edileceğine dair bu kısa kılavuzun DIY ve hobi projeleriniz için yararlı olduğunu umuyoruz. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, bunları yorumlara eklemeyi unutmayın.
Benzer Yazılar