Varsayılan

Dijital Multimetre Nasıl Kullanılır?

Sadık Alp
1 Nisan 2020
Dijital Multimetre Nasıl Kullanılır?

Dijital Multimetre Nasıl Kullanılır?

Bir teknisyen için bir dijital multimetre, bir elektrikçi için bir test cihazı gibidir. Herhangi bir elektrik devresinde / sisteminde problemleri anlamasını ve hatta bazen çözmesini sağlayan vazgeçilmez bir araçtır. Yeni başlayan bir teknisyen olarak, bir multimetrenin tüm temellerini anlamanız gerekir - nasıl kullanılacağı, farklı elektriksel büyüklüklerin nasıl ölçüleceği ve nasıl okunacağı.

Dolayısıyla, bir dijital multimetrenin nasıl kullanılacağına dair bir kullanım kılavuzu arıyorsanız, bu makale sizi aydınlatacaktır. Bu kılavuzun sonunda, elektriksel büyüklükleri test etmek / ölçmek için dijital bir multimetrenin nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

Ayrıca bakınız: Elektronik için En İyi Dijital Multimetre..

Neden Dijital Multimetre?

Bu soru o kadar çok kez soruldu ki, analog multimetreler bile bıkmış.

Basit bir deyişle, dijital multimetreler analog kuzenlerine göre tercih edilir, çünkü daha hızlı ve kolay okunur. Bu birincil sebep ve önemsemeniz gereken her şey. Dijital sayaçlar, ölçekleri okumak ve son değeri kendiniz hesaplamak zorunda olduğunuz analog sayaçların aksine miktarın değerini ölçer ve otomatik olarak dönüştürür. Bu, test alanında çok önemli olan insan hataları olasılığını önler. Dijital sayaçların tercih edilmesinin daha birçok nedeni var, ancak bunun yerine işimize başlayalım.

Dijital Multimetre Nasıl Kullanılır?

Bir devrede direnci ölçmek veya amperleri test etmek isterseniz, süreç herkes için birdir ve aynıdır. Dijital multimetrenizde sadece doğru işlevi ve aralığı seçmeniz yeterlidir.

1. Dijital multimetreyi çıkarın ve AÇIN

2. Şimdi ölçmek istediğiniz miktara bağlı olarak, arama anahtarını kullanarak işlevi seçin.

Ortak işlevler şunlardır:

  • Direnç DC
  • Voltaj AC
  • Voltaj DC Akım (düşük aralık)
  • DC Akım (10A aralığı)
  • 9 volt akü test cihazı
  • Süreklilik test cihazı

Bunların dışında, dijital bir multimetrenin vericileri test etmek için bir bölümü olabilir.

3. Test problarının dijital multimetreye düzgün şekilde bağlandığından emin olun. Değilse, önce KAPALI konuma getirip ardından bağlamanız gerekir.

Siyah test probu her zaman COM portuna ve kırmızı test probu pozitif portlardan birine girer. Normal durumlarda, her zaman aşağıda gösterildiği gibi düşük amper bağlantı noktasına bağlanır.

How to Use A Digital Multimeter For Beginners


4. Aşağıda, dijital multimetreyi nasıl kullanabileceğinize ilişkin birkaç örnek verilmiştir:

Direnci test etmek istiyorsanız, test problarını kullanın ve bunları bir direncin her iki tarafına (gösterildiği gibi) yönlendirin. Dijital multimetre direnç değerini okuyacaktır

Use a digital multimeter to test resistance

Akımı ölçmek istiyorsanız, aşağıdaki resmi göz önünde bulundurun. Seçilen işleve dikkat edin..

How to Use Digital Multimeter to Measure Current

DC voltajını test etmek istiyorsanız, arama anahtarını kullanarak uygun işlevi seçin ve ardından resme bakın...

How to Use a Digital Multimeter to Test DC Voltage

5. Dijital multimetrenizi kullanırken, aralığı serbestçe seçtiğinizden emin olun. Çoğu tomurcuklanan teknisyen aralık seçiciyi doğru şekilde kullanamaz ve bu da yanlış okumaya yol açar.

Yukarıdaki resimlerde, kadranın nerede olduğunu ve kendi devrelerinizi denediğini not edin.

Dijital multimetrenizi pil test etme, sigortayı test etme ve hatta kabloların ve devrelerin sürekliliğini kontrol etme gibi çeşitli diğer etkinlikler için de kullanabilirsiniz. Tüm bunlar, web sitemizdeki ayrı multimetre kılavuzlarımızda bulunabilir. Sizden bir göz atmanızı istiyoruz.

Ayrıca bakınız: Yeni Başlayanlar İçin En İyi Cep Dijital Multimetre..

Sonuç:

Temelleri biliyorsanız dijital bir multimetre kullanmak çok kolaydır. Bu nedenle, multimetre testinde elinizi denemeden önce elektriksel miktarların ne olduğunu anlamanızı öneririz. Herhangi bir sorunuz olduğunda, aşağıdaki yorumlarda soru sormaktan çekinmeyin..

Benzer Yazılar